HOLMDEL RELAYS DIVISION III BOY'S
Scullion's Timing Hy-Tek's MEET MANAGER
TWENTY-SEVENTH ANNUAL HOLMDEL RELAYS
HOLMDEL HIGH SCHOOL - Saturday 04/21/01
MEN'S SCORES - DIVISION III
Rank School Score
==== ========================= =======
1 Jackson Memorial HS 80
2 SOUTHERN REG 64
3 SAYREVILLE 52
4 MARLBORO 46
5 Freehold Township High Sc 43
6 John P. Stevens High Scho 38
7 TOMS RIVER EAST 24
8 MANALAPAN 21
9 Toms River North 19
10 SOUTH BRUNSWICK HIGH 18
11 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 11
12 Steinert High School 5
13 CHRISTIAN BROS. ACADEMY 2
DIVISION III Men's 400 Meter INT HURDLES
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL TIME HT PTS
===== ========================= == ========================= ======= == ===
1 Ramos, Giovanni 12 Jackson Memorial HS 56.75 1 2.6
2 Meyers, Jeffrey 11 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 58.42 1 0.3
3 Reed, Chris 11 Freehold Township High Sc 58.43 1 3.3
4 Reid, Anthony 12 SAYREVILLE 59.16 1 2
4 Ruggieri, Tim 11 SOUTHERN REG 59.16 1 1.3
6 Garcia, Miguel 12 Toms River North 59.65 2
7 Castaldi, Rich 11 Freehold Township High Sc 59.66 2 3.3
8 Pugh, Derek 12 SAYREVILLE 59.71 1 2
9 Hager, Andrew 12 Freehold Township High Sc 59.76 2 3.3
10 Taylor, Will 12 Jackson Memorial HS 1:00.80 2 2.6
11 Healey, Ryan 11 SOUTHERN REG 1:01.23 2 1.3
12 dantuono, nick 10 MANALAPAN 1:01.89 3 0.6
13 Franzoni, Chris 10 MANALAPAN 1:02.63 4 0.6
14 lam, greg 10 MANALAPAN 1:03.15 3 0.6
15 Lopez, Carlos PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 1:03.28 3 0.3
16 Krainski, Brandon 12 SAYREVILLE 1:03.37 3 2
17 Carey, Kevin 11 SOUTHERN REG 1:03.41 2 1.3
18 Smith, Dave 10 Jackson Memorial HS 1:03.78 3 2.6
19 Bednarczyk, John 10 Toms River North 1:05.50 4
20 Hegedus, James 11 Steinert High School 1:06.35 4
21 Mullen, Corey 9 OCEAN TWP. 1:09.41 5
22 Rosado, Joel 9 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 1:13.14 5 0.3
- Dastis, Tim 09 Toms River North FS 3
- Grochala, John Steinert High School DQ 4
DIVISION III Men's 4x100 Meter RELAY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ===== == ===
1 3415 SAYREVILLE 44.19 1 10
2 3417 John P. Stevens High Scho 44.66 1 8
3 349 MANALAPAN 44.75 1 6
4 3410 MARLBORO 44.91 1 4
5 4417 SOUTHERN REG 45.33 2 2
6 4419 Toms River North 45.66 1 1
7 EAST Steinert High School 47.81 2
8 344 Freehold Township High Sc 48.48 2
DIVISION III Men's 4x110 Meter RELAY SHUTTLE
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 4410 Jackson Memorial HS 1:02.57 1 10
2 3410 MARLBORO 1:05.25 1 8
3 4419 Toms River North 1:05.51 1 6
4 349 MANALAPAN 1:09.51 2 4
5 344 Freehold Township High Sc 1:13.37 2 2
6 EAST Steinert High School 1:18.20 2 1
DIVISION III Men's 4x200 Meter RELAY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME HT PTS
===== =================================== ======= == ===
1 3410 MARLBORO 1:33.35 1 10
2 3415 SAYREVILLE 1:33.55 1 8
3 4417 SOUTHERN REG 1:34.02 1 6
4 349 MANALAPAN 1:34.33 1 4
5 4410 Jackson Memorial HS 1:35.65 1 2
6 344 Freehold Township High Sc 1:36.25 1 1
7 EAST Steinert High School 1:37.73 2
8 4419 Toms River North 1:38.05 2
9 3413 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 1:44.82 2
DIVISION III Men's 4x400 Meter RELAY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======= ===
1 3415 SAYREVILLE 3:25.27 10
2 344 Freehold Township High Sc 3:33.22 8
3 3416 SOUTH BRUNSWICK HIGH 3:41.47 6
4 4417 SOUTHERN REG 3:48.76 4
5 4419 Toms River North 4:00.30 2
DIVISION III Men's 4x800 Meter RELAY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======= ===
1 4410 Jackson Memorial HS 8:30.90 10
2 344 Freehold Township High Sc 8:44.05 8
3 4417 SOUTHERN REG 8:47.26 6
4 3415 SAYREVILLE 8:47.90 4
5 349 MANALAPAN 8:49.56 2
6 4419 Toms River North 8:53.57 1
7 3417 John P. Stevens High Scho 8:59.83
8 EAST Steinert High School 9:15.73
9 3413 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 9:28.77
DIVISION III Men's 1,600 Mtr SPRINT MEDLEY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======= ===
1 3410 MARLBORO 3:40.99 10
2 4417 SOUTHERN REG 3:41.07 8
3 3416 SOUTH BRUNSWICK HIGH 3:45.06 6
4 3417 John P. Stevens High Scho 3:45.11 4
5 349 MANALAPAN 3:51.78 2
6 344 Freehold Township High Sc 3:57.13 1
7 3415 SAYREVILLE 3:59.09
8 3413 PERTH AMBOY HIGH SCHOOL 4:08.91
9 4419 Toms River North 4:30.03
DIVISION III Men's DISTANCE MEDLEY
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS
===== =================================== ======== ===
1 3410 MARLBORO 10:37.28 10
2 4417 SOUTHERN REG 10:41.58 8
3 4419 Toms River North 11:10.85 6
4 3416 SOUTH BRUNSWICK HIGH 11:14.01 4
5 4410 Jackson Memorial HS 11:15.05 2
6 349 MANALAPAN 11:16.16 1
7 344 Freehold Township High Sc 11:28.28
8 3417 John P. Stevens High Scho 11:39.44
DIVISION III Men's HIGH JUMP
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ======== ===
1 Harris, Clark 11 SOUTHERN REG 6'02.00" 1.88m
2 Kemp, Douglas 10 Jackson Memorial HS 5'10.00" 1.78m 5
2 Vaughan, Kelvin 11 Jackson Memorial HS 5'10.00" 1.78m 5
2 Elwood, Brett John P. Stevens Hig 5'10.00" 1.78m 4
5 Torok, Rich 11 SAYREVILLE 5'06.00" 1.68m
5 Behler, Seth 12 Freehold Township H 5'06.00" 1.68m 3
5 Chia, Warren 12 John P. Stevens Hig 5'06.00" 1.68m 4
5 Rivera, Frankie 10 Toms River North 5'06.00" 1.68m
9 Almeida, Evan 12 Freehold Township H 5'04.00" 1.63m 3
9 Salvary, Eric 11 PERTH AMBOY HIGH SC 5'04.00" 1.63m
- Myres, Anthony 10 Toms River North NH
- Krainski, Brandon 12 SAYREVILLE NH
- Rosado, Joel 9 PERTH AMBOY HIGH SC NH
- Quinn, Josh 11 SOUTHERN REG NH
DIVISION III Men's POLE VAULT
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Almeida, Evan 12 Freehold Township H 13'00.00" 3.96m
2 Stuart, Carl 10 Toms River North 12'06.00" 3.81m
3 Rake, Brian John P. Stevens Hig 12'00.00" 3.66m 5
4 Brandt, Jeff 12 SOUTHERN REG 11'06.00" 3.51m 4
5 Miller, Dan John P. Stevens Hig 10'06.00" 3.20m 5
5 Montana, Michael 10 Jackson Memorial HS 10'06.00" 3.20m 3
5 Perri, David 12 SOUTHERN REG 10'06.00" 3.20m 4
8 Nicosia, Vincent 10 Jackson Memorial HS 9'06.00" 2.90m 3
9 Solovey, Nick 11 SAYREVILLE 9'00.00" 2.74m 2
9 Torok, Rich 11 SAYREVILLE 9'00.00" 2.74m 2
- Basile, Dan 12 Freehold Township H NH
DIVISION III Men's LONG JUMP
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Chia, Warren 12 John P. Stevens Hig 20'09.75" 6.34m 4
2 Vaughan, Kelvin 11 Jackson Memorial HS 20'02.75" 6.17m 5
3 Kemp, Douglas 10 Jackson Memorial HS 19'00.50" 5.80m 5
4 Reed, Chris 11 Freehold Township H 19'00.25" 5.80m 3
5 Ayala, Angel SOUTH BRUNSWICK HIG 18'09.50" 5.73m 1
6 Gadowski, Brandon 12 MARLBORO 18'06.25" 5.65m 2
6 Ellison, Brandon 09 Toms River North 18'06.25" 5.65m 0.50
8 Carey, Kevin 11 SOUTHERN REG 18'02.75" 5.56m
9 Zubulake, Thomas 10 MARLBORO 18'02.00" 5.54m 2
10 Miller, Anthony John P. Stevens Hig 18'01.75" 5.53m 4
11 Diercksen, Paul 9 Freehold Township H 17'11.50" 5.47m 3
12 Ivey, James SOUTH BRUNSWICK HIG 17'09.75" 5.43m 1
13 Mansfield, Anthony 10 Toms River North 17'07.00" 5.36m 0.50
14 Duff, Dan 12 SOUTHERN REG 17'01.50" 5.22m
15 Richards, Anthony 10 SAYREVILLE 16'10.75" 5.15m
16 Rodrigez, Mike 12 SAYREVILLE 16'10.25" 5.14m
DIVISION III Men's SHOT PUT
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========= ===
1 Romanowski, Ryan TOMS RIVER EAST 51'00.00" 15.54m 5
2 Siciliano, August TOMS RIVER EAST 50'00.75" 15.26m 5
3 Schwerdtman, Jeff 12 Jackson Memorial HS 49'09.75" 15.18m 4
4 Brown, Ray 11 Jackson Memorial HS 47'00.00" 14.33m 4
5 Eaves, Jayson 11 PERTH AMBOY HIGH SC 45'03.25" 13.80m 3
6 Kidd, Bill 9 SOUTHERN REG 41'11.75" 12.80m 1
7 Clark, Reggie 12 PERTH AMBOY HIGH SC 41'07.00" 12.67m 3
8 Bigos, Chris 12 Steinert High Schoo 40'07.50" 12.38m 2
9 Poznick, Christopher 12 Steinert High Schoo 40'01.00" 12.22m 2
10 Armstrong, Scott 11 SAYREVILLE 38'10.00" 11.84m 0.50
11 Zaleski, Dan 12 SAYREVILLE 38'00.50" 11.60m 0.50
11 Beverley, Rich 10 SOUTHERN REG 38'00.50" 11.60m 1
13 Larkins, Josh 09 Toms River North 38'00.00" 11.58m
14 King, John 11 Toms River North 37'09.50" 11.52m
15 Petrusky, Kevin John P. Stevens Hig 37'01.75" 11.32m
16 Stanislawczyk, Frank John P. Stevens Hig 34'11.75" 10.66m
DIVISION III Men's DISCUS THROW
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Schwerdtman, Jeff 12 Jackson Memorial HS 165'05.00" 50.42m 5
2 Harris, Clark 11 SOUTHERN REG 151'01.00" 46.05m 3
3 Brown, Ray 11 Jackson Memorial HS 145'10.00" 44.45m 5
4 Siciliano, August TOMS RIVER EAST 145'05.00" 44.32m 4
5 Clark, Reggie 12 PERTH AMBOY HIGH SC 131'11.00" 40.21m 2
6 Siciliano, Anthony TOMS RIVER EAST 129'00.00" 39.32m 4
7 Larkins, Josh 09 Toms River North 125'11.00" 38.38m 1
8 Eaves, Jayson 11 PERTH AMBOY HIGH SC 124'02.00" 37.85m 2
9 Johnson, Corey 10 SOUTHERN REG 122'09.00" 37.41m 3
10 Salum, Mike 11 SAYREVILLE 118'08.00" 36.17m 0.50
11 brandlein, chris 10 MANALAPAN 115'10.00" 35.31m
12 Pogoda, Matt 10 SAYREVILLE 114'02.00" 34.80m 0.50
13 Hutchings, Matt 11 Toms River North 113'10.00" 34.70m 1
14 Bigos, Chris 12 Steinert High Schoo 112'05.00" 34.26m
15 Poznick, Christopher 12 Steinert High Schoo 109'10.00" 33.48m
16 Florio, Joe 9 Freehold Township H 107'00.00" 32.61m
17 Kilduff, Jim 9 Freehold Township H 92'02.00" 28.09m
DIVISION III Men's JAVELIN THROW
Finals - Results - Saturday 04/21/01
PLACE ATHLETE NAME YR SCHOOL MARK PTS
===== ======================= == =================== ========== ===
1 Harris, Clark 11 SOUTHERN REG 183'00.00" 55.78m 5
2 Bodak, Matt 10 SAYREVILLE 174'10.00" 53.29m 4
3 Damiano, Tom TOMS RIVER EAST 163'00.00" 49.68m 3
4 Mahan, Patrick 12 Jackson Memorial HS 157'11.00" 48.13m 2
5 Armstrong, Scott 11 SAYREVILLE 154'01.00" 46.96m 4
6 Beverley, Rich 10 SOUTHERN REG 150'00.00" 45.72m 5
7 Romanowski, Ryan TOMS RIVER EAST 149'02.00" 45.47m 3
8 Fowler, Christopher 12 CHRISTIAN BROS. ACA 149'01.00" 45.44m 1
9 Anthes, Robert 10 Steinert High Schoo 138'11.00" 42.34m
10 Williams-Ficara, Cole 12 Freehold Township H 136'05.00" 41.58m 0.50
11 McDermott, Gary 10 Jackson Memorial HS 133'00.00" 40.54m 2
12 Angelo, Scott 12 CHRISTIAN BROS. ACA 131'07.00" 40.11m 1
13 sepassi, alex 12 MANALAPAN 125'00.00" 38.10m
14 Bachofen, Chris 11 Freehold Township H 121'10.00" 37.13m 0.50
15 Eaves, Jayson 11 PERTH AMBOY HIGH SC 121'08.00" 37.08m
16 Miller, Jamie 12 Toms River North 110'07.00" 33.71m
16 Clark, Reggie 12 PERTH AMBOY HIGH SC 110'07.00" 33.71m
18 Baldasari, Jon 12 Steinert High Schoo 107'00.00" 32.61m
19 Hutchings, Matt 11 Toms River North 101'07.00" 30.96m
RETURN TO OURDOOR RESULTS
RETURN TO MAIN MENU