NJSIAA GROUP III RELAYS - BOY'S
HY-TEK's Meet Manager 1/19/2015 12:48 PM
50th Annual NJSIAA/Star-Ledger/M-F Athletic
State Indoor Track&Field Relay Group Three
John Bennett Indoor Complexr - Toms River, NJ - 1/18/2015
Results
Event 1 Boys Distance Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 10:22.93 1/20/2014 Middletown North, Middletown North
J Lippert, K Williams, C D'Augusta, T O'Neill
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Kingsway 10:42.95 2
1) Boerlin, Myles 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Evernham, Kyle 12 4) Waltzer, Joe 10
2 Middletown North 10:54.08 2
1) Todaro, Matthew 11 2) Chenoweth, Scott 12
3) Williams, Keshawn 12 4) Marano, Mike 12
3 Millburn 10:55.57 2
1) Stone, Chris 11 2) Estes, Spencer 9
3) Meyer, Will 11 4) Grossman, Matt 10
4 Morristown 11:00.30 2
1) Cary, Brian 12 2) Edwards, Ben 11
3) Quinn, Evan 11 4) Stennet, Joel 10
5 Pascack Valley 11:01.30 2
1) Roberts, Jeff 10 2) Jones, Evan 11
3) Hall, AJ 12 4) Herburger, Nurlan 12
6 West Morris Mendham 11:04.64 2
1) Anderson, Mitch 12 2) Rebucci, Jack 11
3) Robinson, Brian 12 4) Curtis, Sam 12
7 Central Regional 11:11.11 2
1) Girgan, Micah SR 2) Zuleta, Jeremy SR
3) Jensen, Doug JR 4) D'Amico, Joseph SR
8 Ocean City 11:12.43 2
1) Schmeizer, Jesse 9 2) McClure, Brendan 11
3) Schmeizer, Evan 11 4) Hadtke, Brandon 12
9 Toms River East 11:13.94 2
1) Martinez, Juancarlos 12 2) Orozco, James 9
3) McGilloway, Dylan 12 4) Laprise, Joshua 10
10 Middletown South 11:15.23 1
1) McDavitt, Matt 12 2) Stephenson, Chris 11
3) Davey, Hunter 12 4) Mangarelli, Greg 11
11 Freehold Boro 11:17.14 2
1) Colasanto, Anthony 12 2) Costanzo, Cameron 11
3) Zukofski, Thomas 12 4) Bandilla, Zachary 11
12 Princeton 11:20.27 2
1) Watsky, CY 10 2) Roth, Alex 10
3) Chen, Noah 11 4) O'Connell, Patrick 10
13 Wayne Valley 11:23.29 2
1) Funge, Chris SR 2) Chen, Andrew SR
3) Falato, Vinnie SR 4) Herskovits, Adam SR
14 Timber Creek 11:28.91 1
1) Brasberger, Eric 12 2) Gray, Dylan 10
3) Munson, Dominick 12 4) Stinson, Cameron 11
15 Sparta 11:29.13 2
1) Veidis, Nik 12 2) Carlson, Max 10
3) Lynch, Tom 12 4) Casey, Griffin 12
16 John F. Kennedy Iselin 11:31.22 1
1) Jisnnu, Thambu 11 2) Gour, Shivindra 10
3) Mahju, Rahual 11 4) Patel, Savan 12
17 Montville 11:37.79 1
1) McManus, Stephen 12 2) Wu, Jeff 11
3) Lopez, Antonio 11 4) Kraft, Jonathan 10
18 Mount Olive 11:41.40 1
1) Bermudez, Diego 11 2) Feeney, Chris 12
3) Miller, Alex 10 4) McVicar, Maxwell 11
19 Allentown 11:42.14 2
1) Byrnes, Nathaniel 10 2) Zahn, Patrick 11
3) Vernaci, Jett 11 4) Murphy, Conor 12
20 Scotch Plains-Fanwood 11:43.46 1
1) Dzuback, Joe 12 2) Stein, Lukas 10
3) Sullivan, Colin 10 4) Germano, Christian 12
21 Hopewell Valley 11:44.17 1
1) Chandler, William 10 2) Duer, Ethan 11
3) Jeffs, Ethan 11 4) Meredith, Teddy 9
22 Absegami 11:51.36 1
1) Do, Daniel 10 2) Maguire, Bobby 11
3) Thomas, Quran 12 4) Velazquez, Alejandro 10
23 Brick Township 11:53.27 1
1) Garcia, Adam 11 2) Nagiewicz, Travis 12
3) Smith, Daniel 11 4) Ramirez, Xavier 11
24 Woodbridge 11:55.83 2
1) Martinez, Jesse 11 2) Aramboles, Breddy 12
3) Rodriguez, Demetrius 12 4) Damian, Christian 11
25 Perth Amboy 12:01.94 1
1) Velasquez, Ronaldo 2) Jimenze, Eric 12
3) Abreu, Joseph 12 4) Vrelhel, Bryce
26 Jackson Liberty 12:02.38 1
1) Bruno, Alex 12 2) Duffy, Dan 9
3) Galifi, Christopher 12 4) Linton, Steven 12
27 Winslow Township 12:10.93 2
1) Chase, Anthony 9 2) Hamond, Jacion 9
3) Burrell, Marcus 12 4) Stump, Cooper SO
28 Mainland 12:29.58 1
1) Eger, Jake 11 2) Rath, Owen 9
3) Savio, Nicholas 12 4) Williams, Matt SO
29 Burlington Township 12:35.94 1
1) Aloi, John 11 2) Soglo, Nixon 11
3) Goss, Timothy 10 4) Bhuta, Rikhin 9
30 Irvington 12:44.82 1
1) Moreno, Brandon JR 2) Johnson, Tahaj JR
3) Val, Marvin FR 4) Estil, Nehemie FR
31 Morris Knolls 12:51.25 1
1) Re, Kevin 10 2) Macarski, Kyle 10
3) Santiago, Christopher 9 4) Rozansky, Tim 9
32 Ocean Twp. 12:59.82 1
1) Campbell, Brian 12 2) Gindi, Elliot 10
3) Hoffman, James 9 4) Bauer, Kevin 11
33 Hightstown 13:00.69 1
1) Woo, Jae 12 2) Dan, Gerrits 11
3) Patel, Jai 12 4) Vyas, Madhir 11
-- Cherry Hill West DNF 1
1) DiVito, Andrew FR 2) Poole, Joseph 11
3) Lackey, Josh 11 4) Sherry, Scott 11
-- Hamilton West DNF 1
1) Cliney, Derek 10 2) Cherisier, Benjamin 11
3) Fernandez, Josh 10 4) Cleary, Joshua 9
Event 3 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 3
===================================================================
Group Record: 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
Meet Record: $ 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
School Finals H#
===================================================================
1 Winslow Township 31.78 6
1) Adams, Jamil 10 2) Hardy, Clarence 12
3) Watson, Devante 11 4) Hollis, Hurbert 11
2 Morris Knolls 32.16 6
1) White-Thorpe, Uche 12 2) Simmons, Tyler 12
3) DeBlieck, Dan 11 4) Eluemunor, Nathan 12
3 Middletown North 32.25 6
1) Brown, Ryan 12 2) Fryar, Eric 12
3) Walston, Marquise 12 4) Downing, Tyler 11
4 Roxbury 32.37 6
1) Ruglio, Marc 11 2) Rizzo, Brandon 12
3) Suitt, William 11 4) Giuliano, Daniel 11
5 Scotch Plains-Fanwood 32.71 5
1) Ciccarino, Andrew 12 2) MacPherson, Ian 10
3) McGriff, Aaron 11 4) Sanchez, Quincy 12
6 John F. Kennedy Iselin 32.95 5
1) Jiminez, Rey 12 2) Shears, Justin 12
3) DelPopolo, Anthony 11 4) Sylvester, Matthew 12
7 West Morris Mendham 33.64 5
1) De Silva, Johann 10 2) Miu, Peter 11
3) Montilus, Julian 11 4) Post, Daniel 10
8 Ocean Twp. 34.11 4
1) Qadiri, Qudratullah 11 2) Cascaes, Kyole 11
3) Gonzalez, David 9 4) Mirando, Sean 12
9 Hamilton North 34.47 4
1) Borzelin, Alex 12 2) Chery, Markenson 12
3) Madeus, Boaz 10 4) Martinez, Anthony 11
10 Jackson Liberty 34.80 4
1) Campbell, Matt 9 2) Egerton, Jared 10
3) Guilfoyle, Kevin 12 4) Moran, Zach 11
11 Timber Creek 34.96 3
1) Brown, Sage 9 2) Mccoy, Jerryl 12
3) Plez, Joe 10 4) Russell, Larry 12
12 Burlington Township 35.02 4
1) Caranda, Chancy 10 2) Conway, Tereek 11
3) Sulton, Ameer 11 4) Cherry, Maurice 11
13 Allentown 37.03 3
1) Clark, Andy 12 2) Caruso, Spencer 9
3) Newman, Tyler 12 4) Morris, Michael 12
14 Perth Amboy 37.16 3
1) Alejando, Juan 10 2) Abreu, Joseph 12
3) Munez, Eddie 10 4) Diouf, Abdul 12
15 Absegami 37.75 2
1) Nguyen, Johnathan 10 2) Leftwich, Shawn 12
3) Thomas, Quran 12 4) Rallo, Tyler 9
16 Hopewell Valley 37.80 2
1) Hou, Anthony 11 2) Vaccaro, Ryan FR
3) Kohn, Brendan 10 4) David, Christian 12
17 Kingsway 38.45 3
1) Maxwell, De'Ron 12 2) Waltzer, Joe 10
3) Boerlin, Myles 12 4) Mihlebach, Mark 11
18 Belleville 39.89 1
1) Walsh, Kyle 10 2) Villar, Brayan 12
3) Abreu, Samuel 10 4) Rivera, Brian 10
19 West Morris Central 39.99 2
1) Galante, James 12 2) Goodhand, Harris 11
3) Werth, Mitch 12 4) Kabir, Mahir 10
20 Montville 41.58 1
1) Huang, Ethan 11 2) Krase, John 10
3) Zheng, Jack 10 4) Berliner, Joshua 9
21 Cumberland 41.95 2
1) Mosley, Tadan JR 2) Moncrief, Rocco JR
3) Girock, Matthew JR 4) Buehler, Ryan FR
22 Hamilton West 44.25 1
1) Williams, Samajay 9 2) Moore, Austin 9
3) Toure, Oumar 10 4) DeJesus, Basillio 10
-- Mainland DQ 5
1) Anderson, Kenny 11 2) Grillo, Matt 11
3) Gustafson, Lawrence 11 4) James, Javon 12
Event 5 Boys 4x200 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray, S Brown, C Alston, A Newkirk
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
School Finals H#
===================================================================
1 Pennsauken 1:32.82 8
1) Jones, Marquan 11 2) Harley, Brandon 12
3) Wemegah, Ryan 11 4) Booker Jr, Martin 10
2 Scotch Plains-Fanwood 1:33.70 8
1) Edmond, Merlin 12 2) Jones, Jordan 12
3) Sanchez, Quincy 12 4) White, Kobe 12
3 Winslow Township 1:33.92 8
1) Hollis, Hurbert 11 2) Alston, Timothy 12
3) Bettis, James 9 4) Gibson, Trae 11
4 Kingsway 1:35.31 8
1) Coleman, Jermaine 12 2) Oates, Shaune 11
3) Ojomoh, Alex 11 4) Matthews, Chase 11
5 John F. Kennedy Iselin 1:35.59 8
1) Mughal, Junaid 11 2) Shears, Justin 12
3) Sylvester, Matthew 12 4) King, Ari 12
6 Middletown North 1:35.98 8
1) Downing, Tyler 11 2) Chenoweth, Scott 12
3) Walston, Marquise 12 4) Brown, Ryan 12
7 Timber Creek 1:36.57 7
1) Butler, Jason 11 2) LaRoda, Shawn 12
3) Stinson, Cameron 11 4) Witcher, Donte 10
8 Jackson Liberty 1:36.59 7
1) Coger, Bryan 12 2) McLish, Brandon 12
3) Pommerencke, Ken 11 4) Guilfoyle, Kevin 12
9 Neptune 1:38.06 7
1) Leon, Daniel 9 2) Morgan, Marvin 10
3) Gomez, Jaylen 12 4) McKenzie, Ziare 10
10 Mount Olive 1:38.15 6
1) Hayes, Daemien 11 2) Smallwood, Marcquis 10
3) Eclavea, Noah 11 4) Chang, David 12
11 Northern Burlington 1:38.15 1
1) Shorey, Andre 12 2) Vance, Moses 11
3) Ricchiani, Jeffrey 12 4) LeBlanc, Brandon 12
12 Colts Neck 1:38.25 6
1) Knauf, Brian SR 2) Giannopoulis, Nick SR
3) Zell, Jason SR 4) Raynor, Dean JR
13 Toms River East 1:38.52 6
1) Gural, Brian 11 2) Salas, Anthony 11
3) Betts, Robert 10 4) Johnson, Eric 11
14 Morris Knolls 1:38.78 5
1) Karlovich, Jonah 11 2) DeBlieck, Dan 11
3) Eluemunor, Nathan 12 4) White-Thorpe, Uche 12
15 Irvington 1:38.79 5
1) Barr, Willie SR 2) Romain, Ghandi SR
3) Bynum, Kesun SR 4) Felton-Golden, Charles SO
16 Central Regional 1:38.84 4
1) Czjakowski, Blake SR 2) Banks, Jonathan FR
3) Zuleta, Jeremy SR 4) Jensen, Doug JR
17 Roxbury 1:38.93 6
1) Russ, Max 12 2) Bradley, Tyshon 10
3) Rizzo, Brandon 12 4) Borde, Milan 11
18 Ocean City 1:38.99 7
1) Givens, Ryan 12 2) McDermott, Kevin 12
3) Chopek, Zach 11 4) Zellers, Zacharey 12
19 Montville 1:39.12 1
1) Rizio, Steven 11 2) Xia, Daniel 12
3) Anderson, Col 12 4) Wu, Jeff 11
20 Belleville 1:39.44 4
1) Florencio, Luis 12 2) Walsh, Kyle 10
3) Rivera, Brian 10 4) Abreu, Samuel 10
21 Perth Amboy 1:39.47 7
1) Brockman, Deandre 11 2) Alejando, Juan 10
3) Jimenze, Eric 12 4) Daly, Damian 12
22 Burlington Township 1:39.64 5
1) Goins, Christian 12 2) Ledix, Christopher 12
3) Ongwenyi, Eddy 11 4) Meade, Akile 11
23 Wayne Valley 1:39.70 5
1) Baran, Dom SR 2) Jankowitz, Eric SR
3) Stay, Vance JR 4) Collins, Tabansi SR
24 Morristown 1:40.50 5
1) Frederick, Billy 12 2) Kramer, Kj 12
3) Pallarino, Michael 12 4) Stennet, Joel 10
25 Absegami 1:40.65 6
1) Andy, Ifreke 10 2) Nguyen, Johnathan 10
3) Shiner, Austin 11 4) Ward, Ryan 12
26 Ocean Twp. 1:41.62 4
1) Krug, Michael 10 2) Reavey, Ziphion 9
3) Jernigan, Jordan 9 4) Worthington, Dan 12
27 Woodbridge 1:41.76 3
1) Lanier, Hugh 11 2) Faison, Tawfeeq 12
3) Collazo, Victor 12 4) Martin-Oguike, Percy 12
28 Toms River South 1:41.89 2
1) Braun, Micheal 12 2) Toal, Pat 12
3) Zsomboran, Justin 11 4) Wardle, Cameron 12
29 New Brunswick 1:41.97 3
1) Jackson, Kyshaun JR 2) Medina, Nicholas SO
3) Parral Esoinoza, Omar FR 4) Cutinello, Connor SR
30 Freehold Boro 1:42.13 2
1) Huff, Kevin 10 2) Indursky, Bailey 12
3) Rossi, Daniel 12 4) Sabu, Denny SR
31 Hopewell Valley 1:42.53 4
1) Bennison, Drew 10 2) David, Christian 12
3) Kohn, Brendan 10 4) Metz, Nolan 12
32 Princeton 1:43.02 2
1) Dijkgraaf, Matthijs 12 2) Rodas, Jose 12
3) Byun, Dan 12 4) JU, Alex 10
33 Sparta 1:43.07 3
1) Cappetta, Garrett 12 2) Carlson, Max 10
3) Drummond, Rohan 11 4) Espinosa, Adrian 11
34 Hamilton West 1:43.21 2
1) Brewer, Christian 12 2) Moore, Timothy 10
3) Ashmore, Marvin 11 4) Maignan, Pascal SO
35 Brick Township 1:43.41 3
1) Muratore, Alex 11 2) Brandsdorfer, Jason 12
3) Zarszynski, Ed 11 4) Wissen, Marc 11
36 Allentown 1:43.68 5
1) Boyle, Max 9 2) Caruso, Spencer 9
3) Zahn, Patrick 11 4) Garvey, Tarik 10
37 Hightstown 1:44.64 3
1) Woo, Jae 12 2) Bomani, Tai 11
3) Zumba, Yhosvel 12 4) Patel, Jai 12
38 Middletown South 1:46.33 4
1) Joyce, Jeremy 10 2) McCoy, Quinn 10
3) McGrath, Matthew 10 4) Scarangella, Stuart 11
39 West Morris Central 1:46.58 4
1) Ashey, Sergei 12 2) Degan, Brian 12
3) Uong, Samuel 11 4) Kabir, Mahir 10
39 Cumberland 1:46.58 1
1) Cocove, Dominic SO 2) Atkins, LaMont FR
3) Mosley, Tadan JR 4) Goodwin, Alexis SO
41 Lacey 1:49.89 1
1) Rose, Will 10 2) Frank, Brandon 9
3) Moeller, Mike 12 4) Bowles, Jesse JR
-- West Morris Mendham DQ 7
1) Curtis, Sam 12 2) Hall, Colin 9
3) Post, Daniel 10 4) Kildal-Brandt, Christian 12
-- Mainland DQ 6
1) Anderson, Kenny 11 2) Grillo, Matt 11
3) Gustafson, Lawrence 11 4) James, Javon 12
Event 7 Boys 4x800 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 8:04.70 1/12/2013 Kingsway, Kingsway
N Culbreath, R Magnus, J Wunnava, D Manhertz
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Kingsway 8:16.02 3
1) Boerlin, Myles 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Culbreath, Trevor 12 4) Evernham, Kyle 12
2 Winslow Township 8:24.61 3
1) Adams, Jamil 10 2) Burrell, Marcus 12
3) Watson, Zion 11 4) Alston, Timothy 12
3 Morristown 8:31.52 3
1) Cary, Brian 12 2) Edwards, Ben 11
3) Quinn, Evan 11 4) Bickers, John 11
4 Pascack Valley 8:35.63 3
1) Roberts, Jeff 10 2) Hall, AJ 12
3) Klemt, Bob SR 4) Herburger, Nurlan 12
5 Sparta 8:38.44 2
1) Guerra, Ethan 11 2) Veidis, Nik 12
3) Guerra, Matt 9 4) Casey, Griffin 12
6 Middletown North 8:38.90 3
1) Caputo, Daniel 12 2) Tammaro, George 10
3) Scalercio, Matt 11 4) Zappala, Alek 10
7 John F. Kennedy Iselin 8:41.13 3
1) Patel, Savan 12 2) Mahju, Rahual 11
3) Jisnnu, Thambu 11 4) Brown, Nathanael 11
8 Princeton 8:41.80 3
1) Donahue, Aidan 11 2) O'Connell, Patrick 10
3) Chen, Noah 11 4) Watsky, CY 10
9 Toms River East 8:50.54 3
1) Feigin, Jordan 12 2) Lamberti, Sam 12
3) Laprise, Joshua 10 4) Martinez, Juancarlos 12
10 Mount Olive 8:52.98 2
1) Bermudez, Diego 11 2) Bhatti, Sameer 11
3) Miller, Alex 10 4) McVicar, Maxwell 11
11 West Morris Mendham 8:54.92 2
1) Anderson, Mitch 12 2) Julian, Dan 12
3) Rebucci, Jack 11 4) Robinson, Brian 12
12 Ocean Twp. 8:56.26 2
1) D'Auria, Matt 9 2) D'Auria, Tom 9
3) Yoo, Alex 12 4) Gronert, Matthew 10
13 Ocean City 8:59.43 3
1) Schmeizer, Evan 11 2) Schmeizer, Jesse 9
3) McClure, Brendan 11 4) Hadtke, Brandon 12
14 Hopewell Valley 9:00.30 2
1) Chandler, William 10 2) Duer, Ethan 11
3) Jeffs, Ethan 11 4) Meredith, Teddy 9
15 Middletown South 9:01.07 2
1) Saydah, Theo 12 2) Mangarelli, Greg 11
3) McDavitt, Matt 12 4) Stephenson, Chris 11
16 Woodbridge 9:03.73 2
1) Martinez, Jesse 11 2) Fuentes, Andrew 9
3) Shipley, Shaun 10 4) Moenga, Brandon 12
17 Wayne Valley 9:12.90 2
1) Ihle, Louis SR 2) Falato, Dean SR
3) Falato, Vinnie SR 4) Funge, Chris SR
18 Brick Township 9:13.04 2
1) Bonner, Kevin 11 2) Garcia, Adam 11
3) Nagiewicz, Travis 12 4) Ramirez, Xavier 11
19 Hamilton North 9:13.34 3
1) Chery, Markenson 12 2) Degaga, Meraf 12
3) Griffith, Josh 9 4) Torres, Jonathon 9
20 Freehold Boro 9:14.52 2
1) Costanzo, Cameron 11 2) Freer, Charles 11
3) Jannarone, Treyvor 11 4) Mendoza, Kevin 12
21 Lacey 9:14.82 1
1) Timony, Barry 11 2) Johnson, Rob 11
3) Magerowski, Bryan 11 4) Rapsas, William 9
22 Scotch Plains-Fanwood 9:15.63 1
1) Crystal, Roland 12 2) Rodrigues, Marco 10
3) Stein, Lukas 10 4) Sullivan, Colin 10
23 Jackson Liberty 9:23.60 2
1) Bruno, Alex 12 2) Linton, Steven 12
3) Osowiecki, Josh 11 4) Iorio, Nicholas 11
24 West Morris Central 9:32.69 3
1) Ackerman, Tristan 11 2) Carpenter, Evan 10
3) McGovern, Deiniol 9 4) McLaughlin, Conor 11
25 Morris Knolls 9:33.22 1
1) Smith, Bryan 12 2) Randolph, Ross 12
3) Vanier, Thomas 12 4) Macarski, Kyle 10
26 Irvington 9:36.28 1
1) Estil, Nehemie FR 2) Moreno, Brandon JR
3) Val, Marvin FR 4) Johnson, Tahaj JR
27 Cumberland 9:39.42 1
1) Spence, Denmar SR 2) Butler, Jacob FR
3) Mosley, William SR 4) Girock, Michael SO
28 Belleville 9:40.05 1
1) Vanhuse, Isaiah 12 2) Patel, Dhruveshkumar 12
3) Castano, Daniel 10 4) Martinez, Rony 12
29 Hamilton West 9:40.11 3
1) Williams, Samajay 9 2) Toure, Oumar 10
3) Alicea, Elvis 10 4) Noncent, Deonte 12
30 Montville 9:42.87 1
1) Roy, Charles 9 2) Schenkel, Logan 11
3) Klein, Joshua 12 4) Villani, Dennis 11
31 Allentown 9:43.86 1
1) Byrnes, Nathaniel 10 2) Gregor, Matthew 9
3) Mulryne, Hunter 11 4) Fritsky, Matt 11
32 New Brunswick 9:50.40 1
1) Fernandez, Jonathan FR 2) Mitchell, Dre'nard JR
3) Solano Lopez, Evaristo FR 4) Read Giase, Travis SR
33 Burlington Township 9:53.56 1
1) Aloi, John 11 2) O'Leary, Michael 9
3) Pensabene, Derek 9 4) Goss, Timothy 10
34 Mainland 9:58.86 1
1) Carey, Tiger 9 2) Eger, Jake 11
3) Fein, Jack 12 4) Rath, Owen 9
35 Cherry Hill West 10:12.81 1
1) DiVito, Andrew FR 2) Miller, Christian 12
3) Coverdale, Liam 11 4) Poole, Joseph 11
Event 9 Boys 1600 Sprint Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:37.55 1/15/2012 Oakcrest
D Charles, S Adkisson, R Morton, A Muhammad
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
School Finals H#
===================================================================
1 Kingsway 3:42.46 5
1) Coleman, Jermaine 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Mihlebach, Mark 11 4) Oates, Shaune 11
2 Winslow Township 3:43.12 5
1) Davis, Destin 12 2) Gibson, Trae 11
3) Watson, Zion 11 4) Bettis, James 9
3 Montville 3:43.78 5
1) Rizio, Steven 11 2) Xia, Daniel 12
3) Anderson, Col 12 4) Hehmeyer, Jenks 11
4 Wayne Valley 3:45.13 5
1) Baran, Dom SR 2) Collins, Tabansi SR
3) Jankowitz, Eric SR 4) Herskovits, Adam SR
5 West Morris Mendham 3:47.48 5
1) Anderson, Mitch 12 2) Miu, Peter 11
3) Montilus, Julian 11 4) Post, Daniel 10
6 Middletown North 3:50.04 4
1) Chenoweth, Scott 12 2) Brown, Ryan 12
3) Downing, Tyler 11 4) Williams, Keshawn 12
7 West Morris Central 3:51.67 5
1) Aidala-brody, Felix 12 2) Brodhead, Dan 12
3) Werth, Mitch 12 4) Pease, Gregory 12
8 Roxbury 3:52.51 5
1) Russ, Max 12 2) Rizzo, Brandon 12
3) Bradley, Tyshon 10 4) Gasiorowski, Kyle 12
9 Timber Creek 3:52.55 1
1) Munson, Dominick 12 2) LaRoda, Shawn 12
3) Gibson, Bilal 9 4) Plez, Joe 10
10 Jackson Liberty 3:53.44 4
1) Coger, Bryan 12 2) Egerton, Jared 10
3) Pommerencke, Ken 11 4) McLish, Brandon 12
11 Absegami 3:53.95 4
1) Andy, Ifreke 10 2) Maguire, Bobby 11
3) Shiner, Austin 11 4) Thomas, Quran 12
12 Allentown 3:54.08 4
1) Boyle, Max 9 2) Murphy, Conor 12
3) Zahn, Patrick 11 4) Morris, Michael 12
13 Morris Knolls 3:54.58 2
1) Eluemunor, Nathan 12 2) Karlovich, Jonah 11
3) White-Thorpe, Uche 12 4) DeBlieck, Dan 11
14 Hopewell Valley 3:55.83 3
1) Metz, Nolan 12 2) David, Christian 12
3) Kohn, Brendan 10 4) Lopez, Ignasio 12
15 Northern Burlington 3:55.88 1
1) LeBlanc, Brandon 12 2) Shorey, Andre 12
3) Vance, Moses 11 4) Bharti, Beepul 11
16 Hamilton North 3:58.95 3
1) Molina, Nick 10 2) Madeus, Boaz 10
3) Spence, Zak 12 4) Torres, Jonathon 9
17 Pennsauken 4:00.41 3
1) jackson, julian 11 2) Howard, Josh 11
3) Parris, Jevante 11 4) Mcbride, Malik 11
18 Hamilton West 4:00.44 2
1) Brewer, Christian 12 2) DeJesus, Basillio 10
3) Moore, Timothy 10 4) Noncent, Deonte 12
19 Scotch Plains-Fanwood 4:00.66 2
1) Dzuback, Joe 12 2) Jones, Jordan 12
3) Walker, Ray 12 4) McGriff, Aaron 11
20 Princeton 4:01.04 2
1) Dijkgraaf, Matthijs 12 2) Rodas, Jose 12
3) JU, Alex 10 4) Roth, Alex 10
21 Cherry Hill West 4:01.29 1
1) Cheng, Christopher 11 2) Miller, Christian 12
3) Lackey, Josh 11 4) Sherry, Scott 11
22 Irvington 4:01.36 1
1) Barr, Willie SR 2) Romain, Ghandi SR
3) Felton-Golden, Charles SO 4) Johnson, Tahaj JR
23 Freehold Boro 4:04.94 4
1) Colasanto, Anthony 12 2) Howard, Isaiah 10
3) Huff, Kevin 10 4) Sabu, Denny SR
24 Toms River East 4:05.37 1
1) Contos, Matt 12 2) Gest, Fletcher 10
3) Salas, Anthony 11 4) Bombardiere, Joe 9
25 Morristown 4:05.73 2
1) Beeck, Christopher 12 2) Pallarino, Michael 12
3) Sangave, Abdoulaye 11 4) Tani, Philip 10
26 John F. Kennedy Iselin 4:05.74 2
1) Shears, Justin 12 2) Redd, Brandon 11
3) Sayles, Devlin 11 4) Wallin, Andrew SR
27 Pascack Valley 4:06.32 4
1) Hsieh, Kevin 12 2) Jones, Evan 11
3) Klemt, Bobby 12 4) Herburger, Nurlan 12
28 Ocean City 4:06.56 3
1) Chopek, Zach 11 2) Beebe, Ryan 12
3) Zellers, Zacharey 12 4) Greene, Korey 9
29 Belleville 4:07.47 2
1) Abreu, Samuel 10 2) Rivera, Brian 10
3) Florencio, Luis 12 4) Patel, Dhruveshkumar 12
30 Mount Olive 4:07.83 3
1) Hayes, Daemien 11 2) Ramandi, Amir 11
3) Sturm, William 11 4) Watson, Erin-Marquise 12
31 Perth Amboy 4:08.70 3
1) Lincoln, Andrew 2) Munoz, Eddie
3) Morales, Daniel 4) Abreu, Joseph 12
32 Burlington Township 4:11.66 3
1) Goins, Christian 12 2) Meade, Akile 11
3) Ledix, Christopher 12 4) Soglo, Nixon 11
33 Neptune 4:20.69 1
1) Jackson, Tyrell 11 2) Morgan, Marvin 10
3) Gomez, Jaylen 12 4) Valle, David 10
34 Brick Township 4:49.80 1
1) Muratore, Alex 11 2) Vega-Anfuso, Dante SR
3) Nagiewicz, Travis 12 4) SanJuan, Robert 11
-- Hightstown FS 1
1) Woo, Jae 12 2) Patel, Jai 12
3) Bomani, Tai 11 4) Dan, Gerrits 11
-- Mainland DQ 2
1) Anderson, Kenny 11 2) Eger, Jake 11
3) James, Javon 12 4) Savio, Nicholas 12
-- Colts Neck DQ 3
1) Knauf, Brian SR 2) Raynor, Dean JR
3) Keusch, Owen SO 4) Giannopoulis, Nick SR
-- Ocean Twp. DQ 4
1) Reavey, Ziphion 9 2) Krug, Michael 10
3) Gindi, Elliot 10 4) Mirando, Sean 12
Event 11 Boys 4x400 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:25.54 1/20/2014 Timber Creek, Timber Creek
G Black, K Ali, N Johnson, J Muse
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
School Finals H#
===================================================================
1 West Morris Mendham 3:29.67 4
1) Curtis, Sam 12 2) Hall, Colin 9
3) Heraghty, Dylan 12 4) Kildal-Brandt, Christian 12
2 Winslow Township 3:31.52 4
1) Adams, Jamil 10 2) Hollis, Hurbert 11
3) Alston, Timothy 12 4) Davis, Destin 12
3 Timber Creek 3:32.03 3
1) Butler, Jason 11 2) Mccoy, Jerryl 12
3) Stinson, Cameron 11 4) Witcher, Donte 10
4 John F. Kennedy Iselin 3:34.28 4
1) Mughal, Junaid 11 2) DelPopolo, Anthony 11
3) Sylvester, Matthew 12 4) King, Ari 12
5 Scotch Plains-Fanwood 3:34.60 4
1) Edmond, Merlin 12 2) Sanchez, Quincy 12
3) Smith, Cameron 12 4) White, Kobe 12
6 Pennsauken 3:35.12 4
1) Jones, Marquan 11 2) Booker Jr, Martin 10
3) Harley, Brandon 12 4) Wemegah, Ryan 11
7 Kingsway 3:38.78 4
1) Boerlin, Myles 12 2) Coleman, Jermaine 12
3) Culbreath, Trevor 12 4) Mihlebach, Mark 11
8 Mount Olive 3:38.79 3
1) Chang, David 12 2) Smallwood, Marcquis 10
3) Feeney, Chris 12 4) Degroat, Roger 11
9 Toms River East 3:39.40 3
1) Gural, Brian 11 2) Betts, Robert 10
3) Johnson, Eric 11 4) Martinez, Juancarlos 12
10 Perth Amboy 3:39.61 3
1) Daly, Damian 12 2) Alejando, Juan 10
3) Jimenze, Eric 12 4) Brockman, Deandre 11
11 Jackson Liberty 3:39.95 4
1) Coger, Bryan 12 2) Ko, Young 12
3) McLish, Brandon 12 4) Pommerencke, Ken 11
12 Woodbridge 3:42.55 2
1) Martin-Oguike, Percy 12 2) Santos, Erick 9
3) Rodriguez, Demetrius 12 4) Moenga, Brandon 12
13 Morristown 3:44.00 2
1) Bickers, John 11 2) Pallarino, Michael 12
3) Stennet, Joel 10 4) Sangave, Abdoulaye 11
14 Irvington 3:46.27 1
1) Whyte, Tavaughn FR 2) Barr, Willie SR
3) Romain, Ghandi SR 4) Bynum, Kesun SR
15 Toms River South 3:46.71 2
1) Toal, Pat 12 2) Walczak, Ian 12
3) Werder, Tim 12 4) Tapp, Mike 11
16 Ocean City 3:47.33 3
1) Givens, Ryan 12 2) McClure, Brendan 11
3) McDermott, Kevin 12 4) Zellers, Zacharey 12
17 New Brunswick 3:48.64 2
1) Ortega, Angel SO 2) Medina, Nicholas SO
3) Jackson, Kyshaun JR 4) Cutinello, Connor SR
18 Hopewell Valley 3:49.35 2
1) Bennison, Drew 10 2) Kohn, Brendan 10
3) Lopez, Ignasio 12 4) Jeffs, Ethan 11
19 Northern Burlington 3:50.37 2
1) Brien, Joel 12 2) Bellanova, Tyler JR
3) Ricchiani, Jeffrey 12 4) Bharti, Beepul 11
20 Middletown North 3:50.64 2
1) DiPietro, Dan 2) Scharen, Greg 11
3) Zink, John 11 4) Alex, Andrew 10
21 Burlington Township 3:52.64 1
1) St. Omer, Tyler JR 2) Caranda, Chancy 10
3) Cherry, Maurice 11 4) Ongwenyi, Eddy 11
22 Absegami 3:53.64 1
1) Leftwich, Shawn 12 2) Delgado, Esteban 9
3) Maguire, Bobby 11 4) Shiner, Austin 11
23 Freehold Boro 3:55.44 1
1) Bandilla, Zachary 11 2) Howard, Isaiah 10
3) Indursky, Bailey 12 4) Rossi, Daniel 12
24 Hamilton West 3:55.62 1
1) Moore, Timothy 10 2) Maignan, Pascal SO
3) Aristole, Onasis 9 4) Ashmore, Marvin 11
25 Mainland 3:56.61 3
1) Anderson, Kenny 11 2) Gustafson, Lawrence 11
3) Rzymek, Tyler 11 4) Trifiletti, Nick 11
26 West Morris Central 3:57.41 1
1) Ashey, Sergei 12 2) DiLullo, Alec 10
3) Ramos, Kevin 10 4) McLaughlin, Conor 11
27 Brick Township 3:58.52 1
1) Garcia, Adam 11 2) Nagiewicz, Travis 12
3) Smith, Daniel 11 4) Ramirez, Xavier 11
28 Hightstown 3:58.72 1
1) Gerrits, Daniel 11 2) Woo, Jae 12
3) Zumba, Yhosvel 12 4) Patel, Jai 12
29 Montville 4:02.48 2
1) Krase, John 10 2) Hehmeyer, Jenks 11
3) Lopez, Antonio 11 4) Berliner, Joshua 9
Event 13 Boys Shot Put Gr 3
================================================================
Group Record: 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Name Year School Finals
================================================================
1 Gilligan, Dan 11 Toms River East 53-02.00
2 Shinn, Sam 11 Kingsway 51-07.00
3 Deleon, Nestali 12 Jackson Liberty 51-04.50
4 Littlefield, Alden 11 Allentown 49-11.25
5 Lee, Joosung 12 Montville 49-07.25
6 Rodgers, Alex 12 Montville 49-03.75
7 Asemota, Osemwingie 11 Timber Creek 47-07.00
8 Jorge, Jaylon 11 Morristown 46-04.25
9 Gilligan, Jake 10 Toms River East 45-04.75
10 Napoleon, Matthew 10 Morristown 44-06.00
10 Spina, Shawn 11 Lacey 44-06.00
12 Colonno, Tyler JR Brick Twp. 44-00.50
13 Capers, Elon 12 Woodbridge 44-00.00
14 Moore, Rob 11 Toms River South 41-09.00
15 Stueber, Todd 10 Toms River South 41-07.50
16 Spence, Zak 12 Hamilton North 41-04.50
17 Kustera, Andrew 12 Kingsway 40-09.25
18 Panfini, Larry 12 Middletown South 40-06.00
19 Salviano, Mark SR Wayne Valley 39-08.00
20 Miller, Dexter 10 Timber Creek 39-03.00
21 Brown, Andrew 11 Mustangs 39-02.25
22 Tahzib, Maxwell 12 Jfk Iselin 39-01.25
23 Krysa, Matt 12 Mor Knolls 38-07.75
24 Bazuk, Austin 10 Middletown North 38-00.75
25 Daly, Connor 11 Ocean Twp. 38-00.25
26 Marra, Andrew 12 Mor Knolls 37-11.50
27 Qadiri, Qudratullah 11 Ocean Twp. 37-02.00
28 Strychowski, Tom 11 Lacey 36-06.25
29 Rutala, Sean 11 Mustangs 36-05.00
29 Moccaro, James 12 Middletown North 36-05.00
31 Liskowitz, Christian 10 Middletown South 35-11.25
32 Bazemore, Tyrik 11 Winslow Township 35-10.00
33 Schryver, Tim 11 West Morris Mend 35-06.00
34 Skowronski, Alex 11 Scotch Plains-Fa 35-04.50
35 Brown, Donovan 12 Woodbridge 35-04.00
36 Collins, Tabansi SR Wayne Valley 35-00.50
37 Cuff, James SR Cumberland 35-00.25
38 Radley, Noah 11 West Morris Cent 35-00.00
38 Wood, Ryan 11 Mount Olive 35-00.00
40 Jenison, Sam 12 Princeton 34-06.50
41 Whitesall, Tyler SR Cumberland 34-04.00
42 Gere, Austin 10 Freehold Boro 34-03.00
43 Galante, James 12 West Morris Cent 34-02.00
44 Moynihan, Robert 11 Jackson Liberty 33-11.25
45 Shelton, Dakota 11 Hamilton West 33-09.75
46 Bergmann, Greg 11 West Morris Mend 33-00.50
47 Sanders, Jonathan 11 Mount Olive 32-08.25
48 McCory, Mike 12 Princeton 32-05.00
49 Jackson, Kyshaun JR New Brunswick 31-08.50
50 Schoch, James 12 Sparta 31-08.25
51 Dunlap-McCargo, Rasaan 10 Winslow Township 31-05.00
51 Binder, Luke 11 Sparta 31-05.00
53 Bradley, Craig SO Irvington 31-01.25
54 Giesler, Patrick FR Brick Twp. 30-09.50
55 Miranda, Emmanuel 11 Hamilton West 30-05.75
56 Shamma, Matthew 10 Hamilton North 30-00.25
57 Raza, Zain 10 Allentown 29-06.25
58 Sainucel, Stevenson JR Irvington 28-11.25
59 Ciccarino, Andrew 12 Scotch Plains-Fa 28-10.75
60 Amigon, Manuel 11 Freehold Boro 28-10.00
61 Jaquez, Jeremy SR New Brunswick 27-09.50
62 Williams, Robert 12 Jfk Iselin 25-10.50
Event 15 Boys High Jump Gr 3
================================================================
Group Record: 13-00 1/13/2002 M Morrison, J Williams, Willingboro
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Name Year School Finals
================================================================
1 Russell, Larry 12 Timber Creek 6-08.00
2 Egri, Joseph 12 Jfk Iselin 6-00.00
2 Walston, Marquise 12 Middletown North 6-00.00
4 Matthews, Chase 11 Kingsway 5-10.00
5 Mirando, Sean 12 Ocean Twp. 5-10.00
5 Stay, Vance JR Wayne Valley 5-10.00
5 Tompkins, Ryan SO Colts Neck 5-10.00
5 Hardy, Clarence 12 Winslow Township 5-10.00
5 Hollis, Hurbert 11 Winslow Township 5-10.00
10 Culbreath, Trevor 12 Kingsway 5-08.00
10 Choi, Peter 12 Princeton 5-08.00
10 Brown, Sage 9 Timber Creek 5-08.00
10 Grillo, Matt 11 Mustangs 5-08.00
14 Jiminez, Rey 12 Jfk Iselin 5-06.00
14 Wardle, Cameron 12 Toms River South 5-06.00
14 Meisel, Zac 12 Princeton 5-06.00
14 DeFabio, Greg JR Wayne Valley 5-06.00
14 Mowla, Rafat JR Colts Neck 5-06.00
14 Eluemunor, Nathan 12 Mor Knolls 5-06.00
20 Alex, Andrew 10 Middletown North 5-04.00
21 Werder, Tim 12 Toms River South 5-04.00
22 James, Javon 12 Mustangs 5-02.00
22 Johnson, Eric 11 Toms River East 5-02.00
24 Campbell, Matt 9 Jackson Liberty 5-00.00
24 Gonzalez, David 9 Ocean Twp. 5-00.00
24 Carrington, Kedar 12 Scotch Plains-Fa 5-00.00
24 Huang, Ethan 11 Montville 5-00.00
24 Gest, Fletcher 10 Toms River East 5-00.00
24 Pommerencke, Ken 11 Jackson Liberty 5-00.00
-- Banks, Jonathan FR Central Regional NH
-- Sadel, Sam 11 Scotch Plains-Fa NH
-- Kelly, Andrew SO Central Regional NH
-- Newman, Tyler 12 Allentown NH
-- White-Thorpe, Uche 12 Mor Knolls NH
-- Morris, Michael 12 Allentown NH
-- Krase, John 10 Montville NH
Event 17 Boys Pole Vault Gr 3
================================================================
Group Record: 26-00 1/22/2006 D Kline, J Shaw, Roxbury
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Name Year School Finals
================================================================
1 Egri, Joseph 12 Jfk Iselin 13-06.00
2 Evernham, Ryan 10 Kingsway 12-00.00
3 Zoufaly, Christian 12 Scotch Plains-Fa 11-06.00
3 Metheny, Jacob 10 Kingsway 11-06.00
5 Shaw, Dylan 12 Mor Knolls 10-06.00
6 Vuono, Brandon JR Central Regional 10-06.00
7 Simmons, Tyler 12 Mor Knolls 10-00.00
8 Holland, Keith SO Central Regional 9-06.00
8 Sturm, William 11 Mount Olive 9-06.00
8 Feeney, Chris 12 Mount Olive 9-06.00
11 Jiminez, Rey 12 Jfk Iselin 9-00.00
11 Sadel, Sam 11 Scotch Plains-Fa 9-00.00
-- Otters, John 11 Hopewell Valley NH
-- Fritsky, Matt 11 Allentown NH
-- Jackson, Matt 11 Hopewell Valley NH
-- Mulryne, Hunter 11 Allentown NH
-- Moran, Zach 11 Jackson Liberty NH
-- Frederick, Billy 12 Morristown NH
-- Yeung, Steven 12 Morristown NH
-- Guilfoyle, Kevin 12 Jackson Liberty NH
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Kingsway 56 2) Winslow Township 48
3) John F. Kennedy Iselin 19 3) Middletown North 19
5) Timber Creek 18 6) Montville 16
6) Scotch Plains-Fanwood 16 8) Morris Knolls 14
8) Morristown 14 10) West Morris Mendham 13
11) Pennsauken 11 12) Toms River East 8
13) Pascack Valley 6 13) Millburn 6
15) Wayne Valley 4.50 16) Roxbury 4
17) Sparta 2 17) Central Regional 2
19) Mount Olive 1 19) Jackson Liberty 1
21) Colts Neck 0.50
RETURN TO RESULT MENU
GO TO MAIN MENU