NORTH II GROUP I GIRL'S
HY-TEK's Meet Manager 1/31/2015 07:44 PM
8th NJSIAA/The Star-Ledger/M-F Athletic
Indoor Track & Field Sect North II Gr 1 & 4
The Bennett Center - Toms River, NJ - 1/31/2015
Results
Girls 55 Meter Dash North 2 Gr 1
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Amahri Boyce 9 NORTH STAR ACADE 7.75q 3
2 Tianna Wilkerson 10 NEWARK TECH 7.93q 1
3 Ariana Matias 11 VERONA 7.95q 2
4 Gia Isabella 11 SECAUCUS 7.98q 3
5 Shannon Meledathu 11 MCNAIR 7.99q 2
6 Angel Barkley 11 VERONA 8.00q 1
7 McKenzie Figur 12 WHIPPANY PARK 8.04q 1
8 Sajadah London 11 NORTH STAR ACADE 8.08q 1
9 Carleisha Forteau 12 SECAUCUS 8.09 3
10 Tamara Conner 10 UNIVERSITY 8.13 3
11 Emily Petro 10 WHIPPANY PARK 8.13 2
12 Ayanna Fate 11 NEWARK TECH 8.25 2
13 Ameer Ali 10 MCNAIR 8.27 1
14 Camille Galang 10 MCNAIR 8.31 1
15 Taylor Barth 12 NORTH ALRINGTON 8.31 2
16 Courtney Francine 9 NEWARK TECH 8.32 1
17 Karimat Bello 11 NORTH STAR ACADE 8.34 3
18 Brielle Mattiello 11 SECAUCUS 8.44 2
19 Kiara Husbands 10 SCIENCE PARK 8.57 2
20 Marissa Ciavatta 10 WHIPPANY PARK 8.61 1
21 Joanna Seca 11 NORTH ALRINGTON 8.63 3
22 Kaitlyn Stajek 9 NORTH ALRINGTON 9.21 3
Girls 55 Meter Dash North 2 Gr 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Amahri Boyce 9 NORTH STAR ACADE 7.66
2 Shannon Meledathu 11 MCNAIR 7.86
3 Ariana Matias 11 VERONA 7.88
4 Gia Isabella 11 SECAUCUS 7.88
5 Angel Barkley 11 VERONA 7.90
6 McKenzie Figur 12 WHIPPANY PARK 7.99
7 Jahlissa Hayes 11 NEWARK TECH 8.01
8 Sajadah London 11 NORTH STAR ACADE 8.05
Preliminaries
2 Tianna Wilkerson 10 NEWARK TECH
9 Carleisha Forteau 12 SECAUCUS
10 Tamara Conner 10 UNIVERSITY
11 Emily Petro 10 WHIPPANY PARK
12 Ayanna Fate 11 NEWARK TECH
13 Ameer Ali 10 MCNAIR
14 Camille Galang 10 MCNAIR
15 Taylor Barth 12 NORTH ALRINGTON
16 Courtney Francine 9 NEWARK TECH
17 Karimat Bello 11 NORTH STAR ACADE
18 Brielle Mattiello 11 SECAUCUS
19 Kiara Husbands 10 SCIENCE PARK
20 Marissa Ciavatta 10 WHIPPANY PARK
21 Joanna Seca 11 NORTH ALRINGTON
22 Kaitlyn Stajek 9 NORTH ALRINGTON
Girls 400 Meter Dash North 2 Gr 1
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Julia Ashley 12 VERONA 1:00.12 3
2 Margaret Ashley 9 VERONA 1:02.52 3
3 Gina Dello Russo 11 WHIPPANY PARK 1:02.66 3
4 Trudie Lamby 12 NEWARK TECH 1:03.04 2
5 Lizza Waugh 12 GLEN RIDGE 1:03.87 3
6 Angel Barkley 11 VERONA 1:03.89 3
7 Carleisha Forteau 12 SECAUCUS 1:04.74 2
8 Olivia Schwern 10 GLEN RIDGE 1:05.44 3
9 Ayanna Fate 11 NEWARK TECH 1:06.80 1
10 Tamara Conner 10 UNIVERSITY 1:06.85 2
11 Vety Martinez 11 SCIENCE PARK 1:07.39 3
12 Lauren Wachenfield 10 WHIPPANY PARK 1:08.36 2
13 Tess Howland 12 GLEN RIDGE 1:08.67 2
14 Monica Moctezuma 10 SECAUCUS 1:12.65 2
15 Bryana Rivera 10 HOBOKEN 1:14.72 2
16 Joanna Seca 11 NORTH ALRINGTON 1:14.82 1
17 Rahshemah Wise 9 NORTH STAR ACADE 1:18.67 1
18 Xaymara Rivera JR NORTH STAR ACADE 1:19.43 1
19 Daja Mallette JR NORTH STAR ACADE 1:23.71 1
20 Jessica Graci 9 NORTH ALRINGTON 1:31.09 1
Girls 800 Meter Run North 2 Gr 1
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Julia Ashley 12 VERONA 2:23.18 2
2 Margaret Ashley 9 VERONA 2:34.71 2
3 Trudie Lamby 12 NEWARK TECH 2:35.20 2
4 Rose Nixon 12 WHIPPANY PARK 2:36.86 2
5 Alessandra Tringalli 11 SECAUCUS 2:37.94 2
6 Rosa Moss 12 GLEN RIDGE 2:38.14 2
7 Mehek Parikh 11 SECAUCUS 2:38.58 2
8 Shanta Smalling 11 NEWARK TECH 2:41.09 2
9 Shane Meledathu 10 MCNAIR 2:43.31 2
10 Angeline Celestin 9 NEWARK TECH 2:54.89 1
11 Vety Martinez 11 SCIENCE PARK 2:55.46 1
12 Kelly Lennon 10 NORTH ALRINGTON 2:55.98 1
13 Elizabeth O'Connell 9 GLEN RIDGE 2:58.64 1
14 Rachel Prendergass 11 MCNAIR 3:01.68 1
15 Natalie Salloum 10 GLEN RIDGE 3:02.44 1
16 Xaymara Rivera JR NORTH STAR ACADE 3:07.09 1
Girls 1600 Meter Run North 2 Gr 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rachel Prendergass 11 MCNAIR 5:36.25
2 Eileen Flood 11 MCNAIR 5:37.00
3 Daria McClamb 12 UNIVERSITY 5:54.06
4 Danielle Buro 10 WHIPPANY PARK 5:54.83
5 Roshni Patel 11 SECAUCUS 5:54.87
6 Samantha Nesheiwat 12 SECAUCUS 6:01.53
7 Shane Meledathu 10 MCNAIR 6:07.37
8 Taylor Leake 12 SCIENCE PARK 6:12.53
9 Amanda Flores 12 VERONA 6:19.59
10 Alli Jones 10 WHIPPANY PARK 6:20.58
11 Hannah Chodosh 12 GLEN RIDGE 6:22.15
12 Tycjana Konopka 10 VERONA 6:24.92
13 Ayesha Brooks 12 UNIVERSITY 6:29.51
14 Alyssa Smolen 10 GLEN RIDGE 6:56.83
15 Katherine Germain 10 NEWARK TECH 7:48.75
Girls 3200 Meter Run North 2 Gr 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eileen Flood 11 MCNAIR 12:22.10
2 Rachel Prendergass 11 MCNAIR 12:30.66
3 Roshni Patel 11 SECAUCUS 12:57.97
4 Daria McClamb 12 UNIVERSITY 12:58.40
5 Taylor Leake 12 SCIENCE PARK 13:02.44
6 Danielle Buro 10 WHIPPANY PARK 13:03.13
7 Joannie Schuman 12 WHIPPANY PARK 13:22.59
8 Amanda Flores 12 VERONA 13:35.37
9 Jasmine Lim 10 MCNAIR 13:41.97
Girls 55 Meter Hurdles North 2 Gr 1
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Danielle Cozzarelli 12 WHIPPANY PARK 9.02q 1
2 Kristen Hall 11 WHIPPANY PARK 9.41q 2
3 Tianna Wilkerson 10 NEWARK TECH 9.53q 1
4 Alyssa Balletto 11 SECAUCUS 9.63q 1
5 Jessica Williams 12 VERONA 9.97q 2
6 Shanta Smalling 11 NEWARK TECH 10.12q 2
7 Shannon Meledathu 11 MCNAIR 10.18q 1
8 Samantha Nesheiwat 12 SECAUCUS 10.39q 2
9 Gina Dello Russo 11 WHIPPANY PARK 10.40 2
10 Gabriella Welles 10 MCNAIR 11.08 1
11 Helen Grewe 9 SECAUCUS 11.48 1
12 Camille Galang 10 MCNAIR 11.51 2
13 Shbana Mursalim JR SCIENCE PARK 12.51 1
Girls 55 Meter Hurdles North 2 Gr 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Danielle Cozzarelli 12 WHIPPANY PARK 8.95
2 Kristen Hall 11 WHIPPANY PARK 9.29
3 Tianna Wilkerson 10 NEWARK TECH 9.49
4 Shanta Smalling 11 NEWARK TECH 9.64
5 Alyssa Balletto 11 SECAUCUS 9.80
6 Jessica Williams 12 VERONA 9.82
7 Samantha Nesheiwat 12 SECAUCUS 10.03
8 Shannon Meledathu 11 MCNAIR 11.39
Preliminaries
9 Gina Dello Russo 11 WHIPPANY PARK
10 Gabriella Welles 10 MCNAIR
11 Helen Grewe 9 SECAUCUS
12 Camille Galang 10 MCNAIR
13 Shbana Mursalim JR SCIENCE PARK
Girls 4x400 Meter Relay North 2 Gr 1
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 VERONA 4:16.75
1) Julia Ashley 12 2) Margaret Ashley 9
3) Angel Barkley 11 4) Jessica Williams 12
2 NEWARK TECH 4:19.17
1) Angel Kalu 11 2) Trudie Lamby 12
3) Alexis Mickens 12 4) Shanta Smalling 11
3 GLEN RIDGE 4:23.67
1) Elizabeth Waugh 12 2) Shannon Marhan 12
3) Rosa Moss 12 4) Tess Howland 12
4 WHIPPANY PARK 4:26.75
1) Rose Nixon 12 2) Jessica Murphy 10
3) Lauren Wachenfield 10 4) Kristen Hall 11
5 SECAUCUS 4:29.40
1) Mehek Parikh 11 2) Samantha Nesheiwat 12
3) Carleisha Forteau 12 4) Alessandra Tringalli 11
6 MCNAIR ACADEMIC 4:32.33
1) Rachel Prendergass 11 2) Shannon Meledathu 11
3) Ameer Ali 10 4) Camille Galang 10
7 NORTH STAR ACADEMY 4:39.56
1) Karimat Bello 11 2) Sajadah London 11
3) Brene't Muldrow JR 4) Simaya Womack 10
Girls High Jump North 2 Gr 1
================================================================
North 1: @ 5-00 2009 Emily Carson, Caldwell
North 1: @ 5-00 2010 Monica Loranger, Butler
Sect Group: $ 5-02 2008 Holley Kline, Bound Brook
Sect Group: $ 5-02 2009 Katie Karovic, Whippany Park
Sect Group: $ 5-02 2010 Alexa Williams, Jonathan Dayton
Best of Sect: & 5-08.25 2010 Emily Kianka, Hopewell Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Kristen Hall 11 WHIPPANY PARK 5-00.00@
2 Angel Barkley 11 VERONA 4-10.00
3 Alex Luehs 12 VERONA 4-06.00
3 Carleisha Forteau 12 SECAUCUS 4-06.00
3 Danielle Cozzarelli 12 WHIPPANY PARK 4-06.00
6 Cianna Winkler FR VERONA 4-02.00
7 Shannon Meledathu 11 MCNAIR J4-02.00
-- Gina Dello Russo 11 WHIPPANY PARK NH
-- Imani Craig JR NORTH STAR ACADE NH
-- Sajadah London 11 NORTH STAR ACADE NH
-- Ayanna Fox 9 NEWARK TECH NH
-- Karimat Bello 11 NORTH STAR ACADE NH
Girls Pole Vault North 2 Gr 1
================================================================
North 1: @ 11-01 2008 Michelle Favre, Saddle Brook
Sect Group: $ 12-00 2010 Catherine Shih, Bernards
Best of Sect: & 12-01 2009 Nicole Pompei, Hanover Park
Name Year School Finals
================================================================
1 Danielle Cozzarelli 12 WHIPPANY PARK 9-06.00
2 Gina Dello Russo 11 WHIPPANY PARK 9-00.00
3 Francesca Kaspar 10 WHIPPANY PARK 8-06.00
Girls Shot Put North 2 Gr 1
================================================================
North 1: @ 38-00.25 2008 April Kaiser, Park Ridge
Sect Group: $ 38-00.25 2008 April Kaiser, Park Ridge
Best of Sect: & 43-10 2008 Shannon Watt, Jackson Memorial
Name Year School Finals
================================================================
1 Nickolette Dunbar 11 WHIPPANY PARK 45-11.25&
2 Kathyrn Matrisciano 10 WHIPPANY PARK 33-06.25
3 Ledena Baytops 12 NEWARK TECH 27-05.00
4 Kayleigh Lavornia 11 NORTH ALRINGTON 26-11.75
5 Tiara Wade 12 SCIENCE PARK 25-04.75
6 Maddie Baione 12 GLEN RIDGE 25-01.50
7 Caleigh Holton 10 VERONA 23-07.75
8 Maribel Bermudez 12 NORTH ALRINGTON 23-07.25
9 Alex Luehs 12 VERONA 22-05.25
10 Diana Flores 11 VERONA 20-00.50
11 Sonya Dombrowski 10 GLEN RIDGE 17-05.00
12 Sherna Roberts 9 SCIENCE PARK 17-00.25
13 Haley Lovit 12 GLEN RIDGE 16-10.00
14 Maria Polanco 9 NORTH ALRINGTON 15-11.75
15 Origami Adeliyi 11 NORTH STAR ACADE 12-10.00
Women - Gr 1 - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
1) Whippany Park 94 2) Verona 69
3) McNair Academic 45 4) Newark Tech 34
5) Secaucus 23 6) North Star Academy 10
6) University - Newark 10 6) GLEN RIDGE 10
9) SCIENCE PARK 4 9) North Alrington 4
SECTIONAL RESULTS