NORTH I GROUP I GIRL'S
HY-TEK's Meet Manager 2/2/2014 02:02 PM
7th NJSIAA/The Star-Ledger/M-F Athletic
Indoor Track & Field Sect North I Gr 1 & 2
The Bennett Center - Toms River, NJ - 2/2/2014
Results
Girls 55 Meter Dash North I Group 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kaitlin Salisbury 10 HAWTHORNE 7.70q 2
2 Lainie Seijas 9 MOUNTAIN LAKES 7.84q 2
3 Mykalah Curry 11 BUTLER 7.88q 1
4 Emma Pranschke 11 WESTWOOD 7.99q 2
5 Hailey Sheppell 9 MOUNTAIN LAKES 7.99q 4
6 Brianna Denyko SR WALDWICK 7.99q 3
7 Daniella Macera 12 HASBROUCK HTS 8.02q 3
8 Angel Barkley 10 VERONA 8.06q 4
9 Lexi Young 12 NORTH WARREN 8.07 3
10 Celena Persaud 10 WALLKILL VALLEY 8.08 1
11 Sydney Fontalvo 9 HASBROUCK HTS 8.09 3
12 Melissa Mattson 11 BUTLER 8.19 2
13 Megan Jannuzzi SR SUSSEX TECH 8.22 1
14 Amanda Ortiz 10 HASBROUCK HTS 8.26 1
15 Giuliana Frizzi 9 VERONA 8.29 1
16 Tara Bailey 10 NORTH WARREN 8.31 4
17 Lindsay Scriffiano 9 WALLKILL VALLEY 8.46 2
18 Emilia Frizzi 11 VERONA 8.46 1
19 Mya Barnes 9 NORTH WARREN 8.49 4
20 Brianna Pereira 10 CEDAR GROVE 8.57 3
21 Alicia Martin SO SUSSEX TECH 8.60 2
22 Maia Anderson 10 WALLKILL VALLEY 8.65 3
23 Melissa Perez 9 POMPTON LAKES 8.71 4
24 Harlee York 10 POMPTON LAKES 8.84 4
25 Jen Prendergast SR SUSSEX TECH 9.09 1
Girls 55 Meter Dash North I Group 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kaitlin Salisbury 10 HAWTHORNE 7.77
2 Lainie Seijas 9 MOUNTAIN LAKES 7.84
3 Mykalah Curry 11 BUTLER 7.89
4 Emma Pranschke 11 WESTWOOD 7.91
5 Brianna Denyko SR WALDWICK 7.97
6 Hailey Sheppell 9 MOUNTAIN LAKES 7.97
7 Angel Barkley 10 VERONA 8.04
8 Daniella Macera 12 HASBROUCK HTS 8.08
Preliminaries
9 Lexi Young 12 NORTH WARREN
10 Celena Persaud 10 WALLKILL VALLEY
11 Sydney Fontalvo 9 HASBROUCK HTS
12 Melissa Mattson 11 BUTLER
13 Megan Jannuzzi SR SUSSEX TECH
14 Amanda Ortiz 10 HASBROUCK HTS
15 Giuliana Frizzi 9 VERONA
16 Tara Bailey 10 NORTH WARREN
17 Lindsay Scriffiano 9 WALLKILL VALLEY
18 Emilia Frizzi 11 VERONA
19 Mya Barnes 9 NORTH WARREN
20 Brianna Pereira 10 CEDAR GROVE
21 Alicia Martin SO SUSSEX TECH
22 Maia Anderson 10 WALLKILL VALLEY
23 Melissa Perez 9 POMPTON LAKES
24 Harlee York 10 POMPTON LAKES
25 Jen Prendergast SR SUSSEX TECH
Girls 400 Meter Dash North I Group 1
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Jillian DiGiacinto 10 HASBROUCK HTS 1:02.87 4
2 Alesia Passaro 12 WESTWOOD 1:02.87 4
3 Victoria Sloezen 10 WESTWOOD 1:02.91 4
4 Alyssa Hoeni SR SUSSEX TECH 1:03.17 4
5 Ashley McVeigh 10 SADDLE BROOK 1:03.33 4
6 Hailey Sheppell 9 MOUNTAIN LAKES 1:03.45 3
7 Emma Pranschke 11 WESTWOOD 1:04.39 4
8 Julia Kelly 10 GLEN ROCK 1:04.45 4
9 Angel Barkley 10 VERONA 1:05.08 4
10 Nicole McVeigh 10 SADDLE BROOK 1:05.62 3
11 Erin Bigger 12 NEW MILFORD 1:05.67 3
12 Lainie Seijas 9 MOUNTAIN LAKES 1:05.82 2
13 Lexi Young 12 NORTH WARREN 1:05.88 3
14 Sydney Fontalvo 9 HASBROUCK HTS 1:06.06 3
15 Therese Olshanski 9 MOUNTAIN LAKES 1:06.07 1
16 Jennifer Heller 11 BUTLER 1:06.13 2
17 Daniella Macera 12 HASBROUCK HTS 1:06.19 4
18 Paige Stroh 12 HAWTHORNE 1:06.57 2
19 Isabella Ayvaz JR WALDWICK 1:07.18 3
20 Carina Felipe 12 GLEN ROCK 1:08.28 3
21 Leah Matari 10 HAWTHORNE 1:08.58 2
22 Brielle Bustamonte 9 WALLKILL VALLEY 1:08.76 2
23 Lindsay Scriffiano 9 WALLKILL VALLEY 1:08.89 2
24 Ariana Felipe 11 GLEN ROCK 1:08.97 3
25 Elinor Dowd 9 NORTH WARREN 1:09.08 1
26 Faith Torppey 12 NORTH WARREN 1:09.15 3
27 Erin Tognetti 10 CEDAR GROVE 1:09.45 1
28 Sam Cartagena 9 BUTLER 1:09.70 1
29 Celena Persaud 10 WALLKILL VALLEY 1:09.98 2
30 Brianna Campoverde 10 POMPTON LAKES 1:10.08 1
31 Megan Jannuzzi SR SUSSEX TECH 1:11.87 1
32 Bree Iurato SO BUTLER 1:13.24 1
33 Angela Brooks 9 SADDLE BROOK 1:13.69 2
34 Tatiana Arroyo 11 POMPTON LAKES 1:19.38 1
35 Harlee York 10 POMPTON LAKES 1:20.55 2
Girls 800 Meter Run North I Group 1
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Corinne Myers 12 WESTWOOD 2:16.64 2
2 Alesia Passaro 12 WESTWOOD 2:29.50 2
3 Kathryn Iannuzzi 10 BUTLER 2:29.75 2
4 Nicole McVeigh 10 SADDLE BROOK 2:30.10 2
5 Victoria Sloezen 10 WESTWOOD 2:30.41 1
6 Danielle Dallara 10 HASBROUCK HTS 2:30.72 2
7 Lisa Wilbur 12 NORTH WARREN 2:31.64 2
8 Jenna DiGiacinto 12 HASBROUCK HTS 2:32.93 2
9 Jillian DiGiacinto 10 HASBROUCK HTS 2:33.73 2
10 Therese Olshanski 9 MOUNTAIN LAKES 2:34.23 1
11 Ashley McVeigh 10 SADDLE BROOK 2:35.51 2
12 Kristen Wedemeier 9 BUTLER 2:39.28 1
13 Sarah Conboy 12 VERONA 2:41.96 2
14 Emily Peterman 10 VERONA 2:45.60 1
15 Susanna Treacy 12 GLEN ROCK 2:46.62 1
16 Ashlyn Gec 9 WALLKILL VALLEY 2:47.03 1
17 Danielle Pergola 9 NORTH WARREN 2:47.58 1
18 Briana Fiore 9 NORTH WARREN 2:52.82 1
19 Alena Quinn 9 SADDLE BROOK 2:53.22 1
20 Kaitlyn Kimble FR SUSSEX TECH 2:59.61 1
21 Kim Campoverde SO POMPTON LAKES 3:02.42 1
22 Melanie Bogner 11 WALLKILL VALLEY 3:06.47 1
23 Olivia Wolowiec SO SUSSEX TECH 3:21.08 1
Girls 1600 Meter Run North I Group 1
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Corinne Myers 12 WESTWOOD 5:19.96 2
2 Regina Duncan 11 NORTH WARREN 5:31.10 2
3 Lisa Wilbur 12 NORTH WARREN 5:32.69 2
4 Christine Hughes 12 NORTH WARREN 5:34.45 2
5 Taylor Conroy 11 HAWTHORNE 5:38.38 2
6 Caitlyn Brunner SR SUSSEX TECH 5:38.73 2
7 Olivia Beutel 10 WESTWOOD 5:47.65 2
8 Rachel D'Agnilli SO BUTLER 5:54.72 2
9 Melissa Hidalgo 12 POMPTON LAKES 5:56.53 1
10 Susanna Treacy 12 GLEN ROCK 5:59.88 1
11 Grace Dequinzio 12 HASBROUCK HTS 6:01.72 1
12 Lauren Sembrano 10 HASBROUCK HTS 6:09.48 1
13 Alexis VanderWiele 9 MIDLAND PARK 6:10.40 1
14 Alena Quinn 9 SADDLE BROOK 6:12.88 1
15 Hannacy Gurbisz 10 BUTLER 6:14.58 2
16 Kayla DeMeo SR BUTLER 6:25.14 1
17 Gabrielle Corti 11 WALLKILL VALLEY 6:30.63 2
18 Nicole Bencivenga 11 WALLKILL VALLEY 6:35.08 1
19 Aemin Becker 12 KINNELON 6:38.04 1
20 Rebecca Risman 11 CEDAR GROVE 6:46.60 1
-- Danielle Dallara 10 HASBROUCK HTS DQ 2
Girls 3200 Meter Run North I Group 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Corinne Myers 12 WESTWOOD 11:52.73
2 Regina Duncan 11 NORTH WARREN 12:14.32
3 Christine Hughes 12 NORTH WARREN 12:20.18
4 Caitlyn Brunner SR SUSSEX TECH 12:23.87
5 Deborah Magalhees 12 NORTH WARREN 12:28.70
6 Amanda Flores 11 VERONA 12:40.40
7 Melissa Hidalgo 12 POMPTON LAKES 12:42.48
8 Danielle Dallara 10 HASBROUCK HTS 13:08.76
9 Allison Reynolds JR WALDWICK 13:18.46
10 Lauren Sembrano 10 HASBROUCK HTS 13:26.20
11 Kelsey Deininger 10 HASBROUCK HTS 14:07.36
Girls 55 Meter Hurdles North I Group 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mykalah Curry 11 BUTLER 8.89q 3
2 Jenna Dyksen 12 HAWTHORNE 9.04q 4
3 Melissa Mattson 11 BUTLER 9.56q 2
4 Lisa Carle 12 MIDLAND PARK 9.63q 2
5 Jillian DiGiacinto 10 HASBROUCK HTS 9.71q 3
6 Kelsey Bergamini 11 GLEN ROCK 9.77q 1
7 Jessica Williams 11 VERONA 9.91q 3
8 Alley Cox SR WOOD-RIDGE 9.92q 4
9 Alyssa Hoeni SR SUSSEX TECH 9.99 1
10 Emma Pranschke 11 WESTWOOD 9.99 2
11 Caroline Uribe 11 NEW MILFORD 10.01 4
12 Allison Wedemeier 12 BUTLER 10.03 3
13 Brooke McKnight 10 HASBROUCK HTS 10.05 3
14 Caitlin Vellios SO WALDWICK 10.07 2
15 Jenna DiGiacinto 12 HASBROUCK HTS 10.09 1
16 Jordan Seubert 12 VERONA 10.43 4
17 Emma Backhaus SO WALDWICK 10.71 2
18 Brielle Bustamonte 9 WALLKILL VALLEY 11.17 4
19 Sara Meixner 10 CEDAR GROVE 11.30 1
20 Jenny Hovell 10 NORTH WARREN 11.52 2
21 Faith Torppey 12 NORTH WARREN 11.53 1
22 Jess Galano 10 WESTWOOD 11.63 1
23 Rachel Shucavage 12 NORTH WARREN 11.96 3
24 Dijellza Zaku 9 POMPTON LAKES 12.07 4
25 Kyla Irizzary 10 POMPTON LAKES 12.80 4
Girls 55 Meter Hurdles North I Group 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jenna Dyksen 12 HAWTHORNE 8.77
2 Mykalah Curry 11 BUTLER 8.78
3 Melissa Mattson 11 BUTLER 9.40
4 Lisa Carle 12 MIDLAND PARK 9.56
5 Jillian DiGiacinto 10 HASBROUCK HTS 9.63
6 Kelsey Bergamini 11 GLEN ROCK 9.67
7 Jessica Williams 11 VERONA 9.72
8 Alley Cox SR WOOD-RIDGE 9.82
Preliminaries
9 Alyssa Hoeni SR SUSSEX TECH
10 Emma Pranschke 11 WESTWOOD
11 Caroline Uribe 11 NEW MILFORD
12 Allison Wedemeier 12 BUTLER
13 Brooke McKnight 10 HASBROUCK HTS
14 Caitlin Vellios SO WALDWICK
15 Jenna DiGiacinto 12 HASBROUCK HTS
16 Jordan Seubert 12 VERONA
17 Emma Backhaus SO WALDWICK
18 Brielle Bustamonte 9 WALLKILL VALLEY
19 Sara Meixner 10 CEDAR GROVE
20 Jenny Hovell 10 NORTH WARREN
21 Faith Torppey 12 NORTH WARREN
22 Jess Galano 10 WESTWOOD
23 Rachel Shucavage 12 NORTH WARREN
24 Dijellza Zaku 9 POMPTON LAKES
25 Kyla Irizzary 10 POMPTON LAKES
Girls 4x400 Meter Relay North I Group 1
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 WESTWOOD 4:13.26
2 HASBROUCK HEIGHTS 4:21.84
3 BUTLER 4:25.47
4 HAWTHORNE 4:29.40
5 NORTH WARREN 4:30.84
6 GLEN ROCK 4:38.48
7 SADDLE BROOK 4:43.88
8 VERONA 4:44.90
Girls High Jump North I Group 1
================================================================
North 1: @ 5-00 2009 Emily Carson, Caldwell
North 1: @ 5-00 2010 Monica Loranger, Butler
Sect Group: $ 5-02 2008 Holley Kline, Bound Brook
Sect Group: $ 5-02 2009 Katie Karovic, Whippany Park
Sect Group: $ 5-02 2010 Alexa Williams, Jonathan Dayton
Best of Sect: & 5-08.25 2010 Emily Kianka, Hopewell Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Lisa Carle 12 MIDLAND PARK 4-10.00
2 Melissa Mattson 11 BUTLER 4-08.00
3 Alexis Mendes 10 WALLKILL VALLEY J4-08.00
4 Rachel Larsen 11 KINNELON J4-08.00
5 Mykalah Curry 11 BUTLER 4-06.00
5 Melissa Cowie SO WALDWICK 4-06.00
7 Jenna Sokolik 10 KINNELON J4-06.00
7 Anna Boddy FR WALDWICK J4-06.00
7 Allison Wedemeier 12 BUTLER J4-06.00
10 Alex Luehs 11 VERONA 4-04.00
10 Angel Barkley 10 VERONA 4-04.00
12 Daria Georgatos 12 HASBROUCK HTS 4-02.00
12 Sarah Schmitt 10 HASBROUCK HTS 4-02.00
12 Jessica Nagy 11 VERONA 4-02.00
-- Sydney Fontalvo 9 HASBROUCK HTS NH
Girls Pole Vault North I Group 1
================================================================
North 1: @ 11-01 2008 Michelle Favre, Saddle Brook
Sect Group: $ 12-00 2010 Catherine Shih, Bernards
Best of Sect: & 12-01 2009 Nicole Pompei, Hanover Park
Name Year School Finals
================================================================
1 Marissa Rehberger 12 KINNELON 9-00.00
2 Cristina Calandra 12 VERONA 8-00.00
3 Cariann Johnson 11 KINNELON J8-00.00
4 Tara Hull 12 VERONA J8-00.00
Girls Shot Put North I Group 1
================================================================
North 1: @ 38-00.25 2008 April Kaiser, Park Ridge
Sect Group: $ 38-00.25 2008 April Kaiser, Park Ridge
Best of Sect: & 43-10 2008 Shannon Watt, Jackson Memorial
Name Year School Finals
================================================================
1 Jessica Molina 10 WESTWOOD 40-02.00@
2 Cheyenne Bellerand EMERSON 39-04.50@
3 Kailee Oakes 12 WESTWOOD 34-01.00
4 Sherika Dyer 10 HAWTHORNE 31-04.00
5 Akua Addo SR WOOD-RIDGE 31-03.00
6 Amelia Apgar SO WALDWICK 30-07.25
7 Shellie Nielsen 10 HASBROUCK HTS 28-11.25
8 Gabriella Tuzzo 11 HASBROUCK HTS 28-00.50
9 Morgan Santora 9 SADDLE BROOK 27-05.25
10 Raven Villafuerte 11 SADDLE BROOK 26-09.50
11 Diana Moczula 12 VERONA 26-03.00
12 Jenna Sokolik 10 KINNELON 24-04.00
13 Rachel Shucavage 12 NORTH WARREN 23-10.75
14 Christina Carlucci 12 VERONA 23-06.00
15 Katie Moritz 10 NORTH WARREN 23-03.25
16 Ally Dugan 11 KINNELON 23-00.00
17 Lea Salino 11 NORTH WARREN 22-07.50
18 McKenzie Stevens 11 MIDLAND PARK 17-04.00
Women - Group 1 - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
1) Westwood 84 2) Butler 41.50
3) North Warren 36 4) HAWTHORNE 30
5) Hasbrouck Heights 21 6) Kinnelon 20
7) Midland Park 14 8) Verona 13
9) Mountain Lakes 10 10) Sussex Tech 9
11) EMERSON 8 12) Saddle Brook 6
12) Wallkill Valley 6 14) Waldwick 4.50
15) Glen Rock 2 15) Wood-Ridge 2
SECTIONAL RESULTS